وبلاگ

آشنایی با سبک پاپ آرت

آشنایی با سبک پاپ آرت

معرفی و شناخت سبک پاپ آرت

واژه‌ی پاپ آرت از کلمه‌ی popular Art گرفته شده، که به معنی هنر مردمی می‌باشد. این هنر در آخرین سال های 1950 در انگـلستان شروع شـد و در آمریکا به نقطه کمال خـود رسیـد. در آغاز واکنـشی در بـرابـر سـبک اکـسپرسیونیسم انتزاعی بـود. هنرمندان انگلیسی سعی‌شان بر این بود تا بتوانند هنر را از چهارچوب سنتی که داشت خارج کنند، آن‌ها سعی می‌کردند الهامات خویش را در دنیای معاصر با استفاده از وسایل روزمره نشان بدهند.

این سبک را می توان یک سبک روشنفکرانه با نـگاهـی انتـقادی به زندگی مـصـرف گـرایانه‌ی مردم در آمریکا دانست. که در آن هنرمندان اشـیاء عادی و پیش پا‌افتاده‌ای مانند قوطی های رب و روزنامه، کنسرو سوپ، تابلوهای بزرگراه‌ها، بطری‌های کوکاکولا، صندلی و.‌.‌. را در آثار خود بـه کار بـردنـد.

 

                                                                              

 

                                                                             

هـدف جنـبش پاپ آرت بهاء دادن به عناصر پیش پا افتاده و بی ارزش بود، با هدف تثبیت این ایده که هنر می‌تواند از هر منبعی به نمایـش در آیـد شـکل گرفت. پدید آورندگان هنر پاپ آرت تاکید زیادی به تاثیر فرهنگ عامه مردم بر هنر داشتند. این هنر مردمی به سرعت در عرصه‌های مختلفی نظیر گرافیک و سینما نیزنفوذ کرد.

پاپ آرت در مد و فشن:

با ورود این سبک به دنیای مد و فشن رنـگ‌‎های خاکـستری و خاموش جای خود را به رنگ‌های شارپ و زنده دادند. از ویژگی‌ بارز این سبک استفاذه از تصاویر رنگی و بزرگ بر روی پیراهن‌ها می‌باشد.

 

 

                                                                      

 

                                                                         

 

 

هنرمندان مکتب پاپ آرت:

بی شک یکی از تاثیرگذارترین هنرمندان مکتب پاپ آرت اندی وارهول بود، که تاثیرات بسیار شگفتی نیز در این کتب از خود به جای گذاشت. اما به غیر از او هنرمندان دیگری نظیر جورج سگال، کلاس اولدنبرگ، دیوید هاکنی، جیمز روزنکویست و.‌.‌. از هنرمندان این مکتب می‌باشند.

پاپ آرت در سایر هنرها:

طراحی‌های گرافیکی و بسیاری از تبلیغات‌‌های امروزی از سبک هنر پاپ آرت الهام گرفته‌اند. علاوه بر این امروزه بسیاری از کارتون‌‎هایی که طراحی و تولید می‌شوند نیزاز سبک پاپ آرت الهام گرفتند. سبک پاپ آرت تاثیراتی بر روی موسیقی نیز داشته است، هنرمندان این سبک معتقد بودند که کوچک‌ترین عناصر در جامعه قابل زیبا بودن می‌باشد.