وبلاگ

آشنایی با راشین خیریه

آشنایی با راشین خیریه

راشین خیریه راشین خیریه دانش آموخته‌ی رشته‌ی ارتباط تصویر از دانشگاه الزهرا است، او متولد 1358 در شهر خرمشهر می‌باشد. او در سال 2001 برای گذراندن یک دوره‌ی شش ماه‌ی چاپ و نقاشی به دانشگاه هنر نیویورک رفت وچند سال بعد، از سمت دانشگاه الزهرا دکترای افتخاری به او داده شد.

فعالیت اصلی او تصویرسازی در زمینه‌ی کودک و نوجوان می‌باشد، او همیشه در ایران جزء یکی از پرکارترین تصویرگران بود که با ناشران زیادی نظیر نشر چشمه، همشهری، سروش، مدرسه و ... همکاری داشته است. و حدود 30 کتاب در ایران از او منتشر شده البته او در انتشارات‌های بین المللی نیز به همین اندازه فعال بوده و پس از مهاجرت تعداد کارهای بین‌المللی او نیز بیشتر شده است.

او توانسته است بیش از 50 جایزه مختلف در تصویرسازی و انیمیشن را دریافت کند. معروف‌تریم کاری که از او دیده شده انیمیشن شکرستان می‌باشد که به روایت مرحوم مرتضی اکبری است و همینطور خلق کاراکترهای آن توسط راشین خیریه می‌باشد.

انیمیشن شکرستان سال 2006 شروع شد و سه سال بعد از آن پخش شد و راشین خیریه توانست در یک فستیوالی که در کشور چین برگزار شد جایزه‌ی بهترین طراح کاراکتر را دریافت کند.

 

                                                                 

                                                               

                                                               

                                                               

 

همکارای با گوگل:

شرکت گوگل که تصمیم گرفته بود با 32 طراح از سرار دنیا همکاری داشته باشد تا برای تیم‌های حاضر در جام جهانی لوگوهایی طراحی شود. شرکت گوگل می‌خواست تا طراحان در طرح‌هایشان فرهنگ وفوتبال هر کشور را نشان دهند. راشین خیریه در این تصویرسازی زمین بازی فوتبال را به جای استادیوم به یک کوچه‌باغ انتقال داده بود. او خود معتقد است که یکی از نکاتی که سبب جلب توجه شرکت گوگل شد استفاده‌ی او از ابزارهای دستی برای اجرای طرحش بودريال زیرا سایر طراحان به شیوه‌ی دیجیتالی طرح خود را اجرا کرده بودند.