وبلاگ

بررسی نماد بازیافت

بررسی نماد بازیافت

علامت بازیافت برای اولین بار توسط یکی از دانشجویان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به نام گری اندرسون طراحی گردید. و در مسابقه‌ی بین المللی که برای اولین روز جهانی زمین برگزار شده بوده، ارائه شد.

بررسی فلش‌های مثلث بازیافت:

این مثلث که از سه فلش پشت هم تشکیل شده است، نشان دهنده‌ی سه مرحله‌ی بازیافت می‌باشد.

1.‌مرحله‌ی اول به معنای جمع آوری مواد برای بازیافت و تحویل آن‌ها به غرفه‌های بازیافتی می‌باشند و سپس مواد بازافتی شسته و تقسیم شده و به کارخانه‌هایی که وسایل بازیافتی تولید می‌کنند ارسال می‌شوند.

2.فلش دوم نشان دهنده‌ی مرحله‌ی ساخت است، در این مرحله موادی که بازیافت شدند به محصولاتی تبدیل می‌شوند که برای خرده‌فروشی و عمده‌فروشی مناسب باشد.

3. محله‌ی آخر خرید و استفاده از محصولاتی است که از طریق بازیافت تولید شده‌اند.

در مثلث بازیافت عددی وجود دارد که از 1 تا 7 متغیر می‌باشد و هر کدام از این اعداد نشان دهنده‌ی نوع پلاستیک مورد استفاده شده است.

بسیاری از پلاستیک‌ها وجود دارند که مورد استفاده قرار می‌گیرند اما قابل بازیافت نیستند، در اینجا می‌خواهیم به بررسی این هفت نوع پلاستیک‌ بپردازیم.

نوع 1: PET (پلی اتیلن ترفتالات)

یکی از رایج‌ترین پلاستیک‌ها مورد استفاده در بطری‌های آب معدنی و نوشیدنی‌های غیر‌الکلی است. استفاده‌ی مکرر و شستشوی آن خطر رشد باکتری‌ها را افزایش می‌دهد. و ضدعفونی کردن این نوع از پلاستیک‌ها دشوار است. این پلاستیک قابل بازیافت است و برای ساخت مجدد بطری‌، پتو، پوشاک و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوع 2: HDPE (پلی اتیلن با چگالی بالا)

پلاستیک سفت و سختی است که برای مصارف بطری‌هایی نظیر شیر، روغن، اسباب‌بازی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از پلاستیک بسیار مرسوم است و به عنوان یکی از ایمن‌ترین نوع پلاستیک‌ها نام برده می‌شود. از آنجایی که در برابر یخ‌زدگی و گرما نیز مقاوم است به همین دلیل برای نیمکت‌های پارک، سطل‌زباله و... به کار می‌رود.

نوع 3: PVC ‌(پلی وینیل کلراید)

این پلاستیک به دلیل جنس نرم و مقاومی که دارد برای بسته‌بندی انواع خوراکی‌ها و موادغذایی به کار گرفته می‌شود.

نوع 4:  LDPE(پلی اتیلن کم چگالی)

کیسه‌های موادغذایی که در اکثر فروشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند از این نوع پلاستیک هستند. این پلاستیک‌ها نسبت به سایر پلاستیک‌ها کمتر سمی هستند و برای استفاده مناسب‌تر می‌باشند.

نوع 5: PP (پلی پروپیلن)

این پلاستیک سفت و سبک است و در برابر حرارت مقاوم است، این پلاستیک اغلب برای لباس‌های یکبار مصرف، ظروف یکبارمصرف، بسته‌بندی چیپس،نی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حال حاضر این پلاستیک بیشتر از سایر پلاستیک‌ها مورد توجه بازیافت کنندگان قرار گرفته است.

نوع 6: PS(پلی استایرن)

از این پلاستیک برای عایق کردن کف و کف‌پوش‌های منازل بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پلاستیک اگر در مجاورت گرما باشد مخصوصاً در مایکروور اندکی سمی می‌شود و سم تولید می‌کند.

نوع7:

سایر پلاستیک‌هایی که در دسته‌های قبلی قرار نمی‌گیرند، در این دسته قرار می‌گیرند. محصولاتی با کد 7 می‌توانند هر چیزی از زین دوچرخه تا ظروف و قطعات صنعتی را شامل بشوند.