وبلاگ

چاقی ترام در چاپ

چاقی ترام در چاپ

چاقی ترام یکی از مشکلاتی است که ممکن است در چاپ رخ بدهد، گاهی اوقات ممکن است پس از چاپ کار در تیراژ نهایی متوجه تیره‌تر شدن آن نسبت به فایل اصلی شوید. در اینجا ممکن است خطای چاقی ترام در چاپ رخ داده باشد.

چاقی ترام دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد، میزان چاقی ترام می‌تواند تا حدود 3% باشد اما در مرحله‌ی چاپ بسته به نوع مرکب و کاغذ و فشار لاستیک ممکن است این میزان افزایش پیدا کند و تا حدود 12% برسد. هر چه میزان ترام‌ها ریز‌تر باشد، چاقی ترام بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

یکی از نکات مهمی که ممکن است باعث تشدید این مسئله می‌شود انتخاب نوع کاغذ است، به همین دلیل در حین تهیه فیلم دانستن نوع کاغذ چاپی اهمیت زیادی دارد. هرچه کاغذی که مورد استفاده قرار می‌گیرد میزان جذب مرکب آن بیشتر باشد سبب می‌شود تا ترام‌ها چاق‌تر شوند.

برای مثال یکی از این کاغذها، کاغذ روزنامه می‌باشد که به دلیل جذب بالای مرکب درآن احتمال چاقی ترام چیزی بین 20% الی 30% می‌باشد.

شیوه‌هایی برای کاهش خطای چاقی ترام:

در حین طراحی با آگاهی از این موضوع که قرار است بر روی چه نوع کاغذی چاپ انجام شود می‌توانیم تا حدی جلوی این خطا را بگیریم.

برای مثال فرض کنید که فایل شما قرار است بر روی کاغذی چاپ شود که با میزان رزولوشن 120 و احتمال چاقی ترام در آن 30% می‌باشد. بنابراین باتوجه به این موضوع در نرم‌افزار از قسمت Edit/Color Settings/Dot Gain و میزان 30% را انتخاب کنید.

این کار سبب می‌شود تا میزان ترام شما 30% کاهش پیداکند و در نتیجه در صورت چاق شدن ترم به اصل کار نزدیک‌تر می‌شود.

میزان Dot Gain را می‌توانید بر اساس نوع کاغذ تعیین کنید.

لیتوگرافی:

در مرحله‌ی لیتوگرافی برای کاهش خطا می‌توانید از فایل خود فقط زینک یا پلیت تهیه کنید.

چاپ:

در مرحله‌ی چاپ عوامل مهمی مانند نوع کاغذ میزان مرکب و فشار لاستیک اهمیت زیادی دارند. اگر فشار لاستیک دستگاه چاپ اندازه نباشد سبب پهن‌تر شدن ترام می‌شود، همچنین نوع کاغذ و مراکب هم تاثیرگذار هستند. نکته‌ی مهم دیگر این است که تغییر در یکی از پارامترها ممکن است سبب ایجاد خطا شود.

مثلاً سعی کنید همیشه از یک نوع مرکب و کاغذ با میزان رزولوشن مناسب برای کار چاپی خود استفاده کنید.