ویکی پدیا

صحافی ته‌چسب (چسب گرم و سرد)

در صحافی ته‌چسب (Perfect Binding) که به معنی استفاده از چسب برای جلد کردن صفحات می‌باشد، فرم‌های آماده شده صفحات بر روی هم قرار گرفته و از سمت عطف با چسب به جلد چسبیده می‌شوند. این نوع صحافی اصولا در دو نوع وجود دارد:

صحافی با چسب گرم و صحافی با چسب PUR (پلی اورتان) که چسب سرد هم نامیده می‌شود. البته هر دو روش بسیار باکیفیت و مقاوم و بادوام هستند.

 

صحافی چسب سرد:

در این نوع صحافی از چسب پلی اورتان(PUR) که بسیار قدرتمند است استفاده می‌شود. صحافی چسب سرد کیفیت و استحکام بالایی دارد، سه تا چهار برابر محکم‌تر از چسب گرم بوده و بدون ایجاد هرگونه مشکلی می‌تواند به ‌راحتی با انواع مرکب و روکش به کار برود.

این نوع غالبا برای کتاب‌های با جلد سخت (گالینگور) نظیر کتب نفیس و سررسیدها استفاده می‌شود.

این نوع چسب تنها به خاطر استحکام بیشترش مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، بلکه چسب PUR به راحتی هنگام بازیافت از الیاف کاغذ جدا می‌شود. در صورتی‌که چسب گرم به راحتی قابل بازیافت نمی‌باشد.

صحافی چسب گرم :

این نوع که به آن صحافی حرارتی نیز می‌گویند، یکی از پرکاربردترین صحافی‌ها برای کتاب، مجلات، کاتالوگ‌ها و حتی برخی آلبوم‌ها و ژورنال‌ها به حساب می‌آید.

در این روش، برگه‌های چاپ شده صفحات داخلی پس از تا و ترتیب داخل عطف جلد قرار گرفته، سپس با لایه نازکی از چسب جامد پلی وینیل استات؛ که داخل مخزن دستگاه حرارت دیده و به صورت مایع در می‌آید؛ به جلد می‌چسبد.

صحافی چسب گرم روی کاغذهای روکش نشده و مات و همچنین عطف‌های عاری از مرکب بهتر نتیجه می‌دهد.

در این نوع صحافی غالباً جلد با گرماژ بالاتری نسبت به صفحات داخلی در نظر گرفته می‌شود. صحافی چسب گرم برای محصولاتی با تعداد صفحات متوسط (نه خیلی زیاد و نه خیلی کم) مناسب است.

این نوع صحافی از استحکام و ماندگاری بالایی برخوردار است اما نوع کاغذ و تعداد صفحات در کیفیت آن تأثیر بسزایی دارد.

 

 

صحافی ته‌چسب و دوخت :

روش دیگری که با چسب انجام می‌شود و ماندگاری و کیفیت بالاتری نسبت به دو نوع پیشین دارد، صحافی چسب و دوخت است. در این روش صفحات کتاب یا کاتالوگ به صورت فرم‌های 8تایی یا 16تایی به هم دوخته شده سپس با چسب به جلد (غالبا جلد سخت یا گالینگور است) متصل می‌شود.

این روش برای کتب نفیس یا سررسیدها و محصولاتی از این دست مناسب‌تر است چون نسبت به دو روش پیش هزینه و زمان بیشتری نیاز دارد.

 

  • نکته مهم در صحافی ته‌چسب مسئله عطف کتاب یا مجله و یا هر محصول چاپی است. بنا بر ضخامت و تعداد برگ‌های چاپی عطف (ارتفاع کاغذ) آن محاسبه می‌شود که در طراحی جلد تأثیر بسزایی دارد.

برای به دست آوردن عطف مورد نظر خود اینجا را بخوانید.