ویکی پدیا

همه چیز درباره کاتالوگ

کاتالوگ مجموعه‌ای از اطلاعات درباره محصولات و یا خدمات یک شرکت و یا سازمان می‌باشد که برای ایجاد ارتباط بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان گردآوری شده است. هرچه طراحی کاتالوگ بهتر باشد در جلب مشتری و انتخاب او نیز تاثیر بیشتری می‌گذارد. شما می‌توانید برای طراحی یک کاتالوگ تاثیرگذار و همچنین انتخاب متریال‌های مناسب مطالب زیر را مطالعه کنید.

همچنین اهمیت کیفیت چاپ را نیز نباید فراموش کنید. برای اینکه کاتالوگ و یا ژورنال خود را با بهترین کیفیت ممکن به چاپ برسانید، اینجا را مطالعه نموده و از آن‌ها در طراحی خود استفاده کنید.

      

در مورد مشخصات عمومی در قسمت چاپ آنلاین کاتالوگ و ژورنال بیشتر بدانید:

صحافی: هدف از انجام صحافی، نگهداری از کتب و مجلات و جزوات و همچنین زیبایی و بالا بردن مقاومت آن است. نوع صحافی را با توجه به تعداد، نوع کاغذ و نوع چاپ می‌توان انتخاب کرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع صحافی اینجا را بخوانید.

ابعاد: ابعادی که برای طراحی و چاپ کاتالوگ خود انتخاب می‌کنید، با توجه به جایی که قرار است توزیع شود، می‌تواند متفاوت باشد. مثلا اگر می‌خواهید آن را در خیابان و یا مکان‌های عمومی به مردم در حال رفت و آمد بدهید، بهتر است قطع آن کوچک بوده تا به راحتی قابل حمل باشد. اما هنگامی که مشتری به شرکت، سازمان و یا فروشگاه شما مراجعه می‌کند و قرار است رو صندلی بنشیند و کاتالوگ را مطالعه کند، می‌شود کاتالوگی در ابعاد بزرگتر و دارای تصاویری با کیفیت بهتر به او داد.

جنس کاغذ: پیشنهاد کوفا برای برای انتخاب کاغذ در صحافی مفتول برای صفحات داخلی کاتالوگ، گلاسه 135 تا 150 گرم و برای جلد، گلاسه 250 تا 300 گرم است. در صحافی چسب گرم نیز برای صفحات داخلی می‌توانید کاغذهای تحریر 80 گرم به بالا تا گلاسه 135 گرم و برای جلد، گلاسه 250 تا 300 گرم را انتخاب کنید.

همچنین هنگام انتخاب کاغذ به این نکته نیز توجه داشته باشید که رنگ‌های تنپلات روی کاغذهای بافت‌دار (مانند کتان و کارتی) به خوبی نمی‌نشیند. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع کاغذها اینجا را بخوانید.

روکش: در صحافی مفتول (منگنه تخت و منگنه لوپ)، جلد سخت و همچنین صحافی چسب گرم نمی‌توان از روکش لمینت استفاده کرد. بهتر است در این نوع صحافی‌ها از روکش سلفون استفاده کنید. اما در صحافی سیمی سیاه و سفید و یا طلق و شیرازه علاوه بر سلفون می‌توان از روکش لمینت نیز استفاده کرد.

 

قراردادن چه اطلاعاتی در کاتالوگ و ژورنال ضروری است ؟

لوگو: در طراحی کاتالوگ و یا ژورنال از لوگوی شرکت یا فروشگاه خود با وضوح بالا استفاده کنید و برای انتخاب رنگ‌های مناسب در طراحی، بهتر است رنگ لوگوی خود را در نظر بگیرید.

تصاویر: استفاده از تصاویر مرتبط با محصولتان که دارای کیفیت چاپی بالایی نیز باشد، باعث جلب بیشتر مخاطب می‌شود.

متن: متن کاتالوگ که اهمیت بسیاری دارد، باید با مشورت کارشناس محصول نوشته شده و با وجود توضیحات کامل در مورد محصول لازم است متنی ساده، روان و فاقد هرگونه پیچیدگی زبانی باشد.

پیشینه شرکت: اگر تقدیرنامه‌ای از گذشته دارید، می‌توانید آنها را نیز در طراحی کاتالوگ خود در نظر بگیرید.

اطلاعات تماس: سعی کنید علاوه بر شماره تلفن، آدرس شرکت، ایمیل، آدرس سایت و ... اطلاعات شبکه‌های اجتماعی که در آن‌ها فعالیت دارید را نیز بنویسید.

 

  • استفاده از فونت‌های جذاب در طراحی کاتالوگ اهمیت بسزایی دارد. فونت‌ها نباید به گونه‌ای انتخاب شوند که مخاطب از خواندن مطالب خسته شود.
  • نکته دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد این است که به همان اندازه که وجود اطلاعات کافی در مورد محصول در کاتالوگ اهمیت دارد، باید از تعداد صفحات زیاد دوری کرد تا مشتری از خواندن آن خسته نشود و سریعا به چیزی که می‌خواهد برسد.