ویکی پدیا

انواع چاپ دیجیتال از نظر ابعاد سطح چاپ‌شونده

چاپ دیجیتال تنها شیوه‌ای است كه قابلیت چاپ در ابعاد بسیار عریض با كیفیت‌های بالا برای مخاطب ایجاد می‌كند. تنوع و گستردگی ابعاد چاپی به این شیوه از قابلیت‌ چاپ لیبل‌های كوچك در صنعت بسته‌بندی تا انواع متنوع كتاب و بروشور در اندازه‌های مختلف همچنین اعلان‌های عریض تبلیغاتی فضای باز را شامل می‌شود.

انواع چاپ دیجیتال را از نظر ابعاد سطح چاپ‌شونده می‌توان به سه دسته تقسیم نمود:

چاپ دیجیتال فرمت متوسط (Medium format):

حداکثر ابعاد کارهای چاپی SRA3 یعنی 33×48 سانتی‌متر می‌باشد. در این ابعاد، چاپ دیجیتال به شیوه‌های لیزری (تونری)، جوهرافشان و نوری قابل انجام است که در‌بر‌گیرنده‌ی بخش عمده‌ای از سفارشات چاپی دیجیتال مانند چاپ کارت ویزیت، بروشور، کاتالوگ، لفاف‌های بسته‌بندی، لیبل، عکس، چاپ روی سطوح مختلف و غیره می‌باشد. اندازه‌‌ی دیگری که در این دسته نیز قرار می‌گیرد 33×70 سانتی‌متر است و با عنوان چاپ طولی شناخته شده است.

                                  

چاپ دیجیتال فرمت بزرگ (Large Format):

ابعاد چاپ در این دسته از کاغذ A3 تا عرض 150 سانتی‌متر را شامل می‌شود که مانند چاپ‌های فرمت متوسط، به شیوه‌های دیجیتال لیزری(تونری)، جوهرافشان یا نوری انجام می‌شود. این دسته در سفارشاتی مانند پوستر و استند کاربرد دارد که تا عرض 150 سانتی‌متر و عموما برای مصارف فضاهای داخلی(Indoor) به کار می‌رود.

                            

چاپ دیجیتال فرمت عریض (Wide Format):

ابعاد چاپ در این گروه از عرض 150 سانتی‌متر تا عرض 500 سانتی‌متر را در‌ بر می‌گیرد و به دلیل بزرگ بودن ابعاد، این سفارشات بیشتر برای مصارف فضاهای باز(Outdoor) مناسب می‌باشد. همچنین موارد چاپی این دسته در برابر عوامل محیطی مانند نور خورشید و آب مقاوم هستند.